popularyzacja, rozwijanie i propagowanie piłki nożnej, sportowych zachowań oraz

wychowania w duchu zdrowej rywalizacji.

III

MIEJSCE I TERMINY SPOTKAŃ

Mecze piłki nożnej w ramach GRAM – Na Orliku w sezonie 2015/2016 rozgrywane będą

na boisku Orlik w Brzezince, ul. Sportowa 9, według terminarza opracowanego przez

Organizatora.

Rozgrywki systemem „każdy z każdym” rozpoczną się 17.09.2015 roku i trwać będą

do 27.06.2016 roku.

Przerwa w rozgrywkach zaplanowana jest od 3.11.2015 roku do 29.02.2016 roku.

Szczegółowy terminarz, wyniki i tabele, regulamin, przepisy, dokumenty dostępne będą

f) rozpatrywanie protestów zgłoszonych przez poszczególne zespoły,

g) posiadanie apteczki pierwszej pomocy oraz wezwanie w razie potrzeby karetki pogotowia,

h) bezwzględne eliminowanie zachowań agresywnych, wulgarnych, noszących znamiona

rasistowskie oraz zachowań odbiegających od ogólnie przyjętych norm społecznych.

V

SYSTEM ROZGRYWEK

Za zwycięstwo drużyna otrzymuje 3 punkty, a za remis 1 punkt.

O kolejności w tabeli decydują:

1. większa ilość punktów

2. lepszy bilans w bezpośrednich spotkaniach

3. lepsza różnica bramek

4. większa ilość strzelonych, a następnie mniejsza ilość straconych goli

5. wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play (najmniejsza ilość żółtych i czerwonych kartek).

Po rozegraniu rundy jesiennej nastąpi podział na grupę „mistrzowską” i „spadkową” lub

(w zależności od ilości zgłoszonych drużyn) na I i II ligę, w których drużyny rywalizować

będą w rundzie wiosennej.

Ramowy plan rozgrywek zostanie przedstawiony przez Organizatora na zebraniu

przedstawicieli drużyn w dniu 10.09.2015 roku o godzinie 19.00, na boisku Orlik w

Brzezince, ul. Sportowa 9. Szczegółowy terminarz dostępny będzie na stronie internetowej:

Drużyna mistrza GRAM – Na Orliku sezonu 2015/2016 zdobędzie Puchar Wójta Gminy

Oświęcim Alberta Bartosza.

Król strzelców GRAM – Na Orliku sezonu 2015/2016 zostanie uhonorowany Pucharem

Zastępcy Wójta Gminy Oświęcim Mirosława Smolarka.

Zwycięzca klasyfikacji Fair Play GRAM – Na Orliku sezonu 2015/2016 (zespół z

najmniejszą liczbą żółtych i czerwonych kartek) nagrodzony zostanie nagrodą rzeczową.

Puchary i nagrody zostaną wręczone na spotkaniu podsumowującym sezon 2015/201 GRAM

– Na Orliku, zorganizowanym przez Organizatora po ostatniej kolejce rozgrywek.

VI

ZGŁOSZENIE

Uczestnikami mogą być wszyscy sympatycy piłki nożnej zorganizowani w drużyny, które

w określonym terminie prześlą do Organizatora wymagane dokumenty oraz dokonają wpłaty

wpisowego w wysokości 200 zł. na konto: Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy

Oświęcim: Bank PEKAO S.A. o/ Oświęcim ul. Władysława Jagiełły 12, 32-600 Oświęcim,

Nr 65 1240 4155 1111 0010 4344 1807, na poczet organizacji i prowadzenia Gminnych

Rozgrywek Amatorów – Na Orliku oraz zakupu nagród. W tytule przelewu należy wpisać:

„Wpisowe GRAM – Na Orliku 2015/2016”.

Zawodnicy niepełnoletni muszą posiadać zgodę rodzica/przedstawiciela ustawowego.

Zgłoszenia można dokonać tylko drogą elektroniczną do dnia 8.09.2015 roku przesyłając

na adres: oksir@oksir.oswiecim-gmina.pl wypełniony formularz przygotowany przez

Organizator pobiera wpisowe za udział w GRAM – Na Orliku w sezonie 2015/2016 oraz inne

wpłaty jedynie na cele organizacyjne i zakup nagród.

Jeżeli po wpłacie wpisowego drużyna zrezygnuje z udziału w GRAM – Na Orliku

z przyczyn niezależnych od Organizatora, kwota nie zostanie zwrócona

Zespół będzie dopuszczony do rozgrywek po dostarczeniu kompletu dokumentów

i uregulowaniu należności finansowych związanych z udziałem w rozgrywkach.

Każdy zawodnik przystępujący do rozgrywek oświadcza tym samym, że jest zdolny do gry

w piłkę nożną oraz nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które wykluczałyby go

z udziału w rozgrywkach.

VII

DRUŻYNA

Drużyna może zgłosić do GRAM – Na Orliku maksymalnie 20 zawodników.

Drużyna może mieć w składzie maksymalnie dwóch zawodników, zgłoszonych do rozgrywek

w kategorii seniorów prowadzonych przez PZPN.

Każda drużyna musi posiadać kapitana, odpowiedzialnego za reprezentowanie drużyny.

Drużyny zobowiązane są do utrzymania porządku w szatniach oraz na terenie obiektu

sportowego w trakcie przygotowania, rozegrania meczu, aż do momentu opuszczenia obiektu.

Kosztami ewentualnych napraw za udowodnione szkody i zniszczenia wyrządzone swoim

działaniem lub nieprawidłowym korzystaniem z urządzeń w szatni i na boisku obciążony

zostanie kapitan drużyny na podstawie kosztorysu lub faktur za zniszczone mienie.

Każda drużyna po wejściu do szatni w przypadku zauważenia nieprawidłowości ma

obowiązek zgłoszenia tego faktu Organizatorowi.

Drużyna na boisku występuje w składzie: pięciu zawodników w polu oraz bramkarz.

Do protokołu meczowego można wpisać maksymalnie 12 zawodników.

Każdy zawodnik ma obowiązek posiadania przy sobie dokumentu ze zdjęciem

potwierdzającego jego tożsamość. W spornych sytuacjach dokument winien zostać okazany

Sędziemu lub Organizatorowi przed rozpoczęciem gry.

Jeżeli zawodnik odmówi okazania lub nie posiada wymaganego dokumentu, nie zostanie

dopuszczony do gry.

Kapitan zespołu ma obowiązek zgłosić się do Organizatora rozgrywek, celem wypisania

protokołu meczowego, co najmniej 15 minut przed spotkaniem. Do 30 minut po zakończeniu

meczu ta sama osoba musi podpisać protokół wypełniony przez sędziego, sprawdzając

zgodność wyniku oraz prawidłowość nazwisk strzelców bramek i zawodników ukaranych

indywidualnie w swojej drużynie. Reklamacje dotyczące wyniku oraz strzelców

i zawodników ukaranych, zgłaszane w późniejszym terminie, nie będą uwzględniane. Brak

podpisu kapitana na protokole może skutkować walkowerem.

Zawodnicy poszczególnych zespołów biorących udział w rozgrywkach muszą występować

w jednolitych strojach z niepowtarzającymi się numerami na koszulkach, przy czym bramkarz

powinien odróżniać się ubiorem od pozostałych zawodników, a kapitan posiadać wyraźnie

widoczną opaskę na rękawie koszulki. Jeżeli zawodnik nie ma odpowiedniego stroju zgodę

na jego grę musi wyrazić przeciwnik,

Drużyna ma obowiązek zakupienia i posiadania jednej piłki według wskazania Organizatora.

Jeżeli na liście zgłoszeń wpisanych jest mniej niż 20 zawodników, można uzupełniając skład

zgłosić kolejnych – do 20 osób, przez cały okres trwania sezonu 2015/2016 GRAM – Na

Orliku.

Jeżeli na liście zgłoszeń jest 20 zawodników można wymienić zawodnika gdy:

a) W pierwszej połowie sezonu dozna kontuzji i oświadczy pisemnie, iż nie będzie

występował w rozgrywkach do końca rozgrywek,

b) Wpisany zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania,

c) Podczas trwania zimowej przerwy w rozgrywkach.

VIII

SĘDZIA

a) Sędziego meczów GRAM – na Orliku wskazuje Organizator;

b) Jeżeli kapitanowie drużyn zgodnie wybiorą sędziego przygodnego może on poprowadzić

mecz, a sędzia wskazany przez Organizatora czuwał będzie wówczas nad przebiegiem

zawodów i prawidłowym wypełnieniem protokołu;

c) Sędzia przekazuje wszelkie spostrzeżenia i uwagi na temat wydarzeń mających miejsce

podczas meczów do Organizatora, który na ich podstawie podejmuje rozstrzygające

decyzje;

IX

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

a) Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione na

obiekcie „Orlik” przez uczestników GRAM – Na Orliku;

b) Uczestnicy przystępując do udziału w GRAM – Na Orliku potwierdzają tym samym, że

uczestniczą w rozgrywkach na własną odpowiedzialność, nie mają żadnych przeciwwskazań

do uprawiania rekreacji, w tym zdrowotnych do gry w piłkę nożną i nie będą wnosić do

Organizatora roszczeń z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub strat materialnych powstałych w

wyniku udziału w GRAM – Na Orliku;

c) Organizator zaleca uczestnikom GRAM – Na Orliku ubezpieczenie się we własnym

zakresie od następstw nieszczęśliwych wypadów;

d) Organizator zapewnia wyłącznie doraźną pomoc przy urazach powstałych w czasie gry

(opatrzenie otarć, dezynfekcja ran, zabezpieczenie ran – plaster, bandaż);

e) Organizator nie ponosi odpowiedzialności prawnej za udział w rozgrywkach osób chorych

i wynikające z tego powodu wypadki, kontuzje oraz skutki wypadków w czasie gry;

f) Drużyna odpowiedzialna jest za klucz od szatni, w której się przebiera. Po opuszczeniu

szatni przez ostatnią osobę klucz musi dostarczyć do Organizatora. Jeśli klucz zostanie

zgubiony lub zniszczony za jego ewentualne dorobione lub wymianę zamka koszty ponosi

kapitan drużyny.

X

PROTESTY

a) Tylko kapitanowie drużyn mają prawo do wnoszenia protestów dotyczących przebiegu

meczu;

b) Protesty przyjmowane będą jedynie w formie pisemnej, najpóźniej 30 minut

po zakończeniu danego spotkania;

c) Protesty rozpatruje Organizator wraz z sędzią prowadzącym dane zawody w terminie

7 dni od dnia jego złożenia;

d) W sytuacjach nieuwzględnionych w regulaminie Organizator zastrzega sobie prawo do

własnej interpretacji i oceny zaistniałego zdarzenia oraz podjęcia ostatecznej decyzji.

c) Pole karne w którym bramkarz może łapać piłkę wynosi: 9 metrów x 17 metrów;

d) Punkt karny wyznaczony jest w odległości 9 metrów od środka linii bramkowej, w równej

odległości od obu słupków bramkowych;

e) W miejscu przecięcia linii środkowej z linią boczną znajduje się strefa zmian;

f) Na obiekcie znajdują się ubikacje, szatnie i natryski;

g) W godzinach wieczornych mecze będą rozgrywane przy sztucznym oświetleniu.

II

CZAS GRY

a) 2 x 20 minut;

b) Po zakończeniu I połowy i zmianie stron, drużyny niezwłocznie przystępują do gry;

c) O zatrzymaniu czasu w trakcie gry decyduje tylko i wyłącznie sędzia.

III

ZMIANY

a) Liczba zmian jest nieograniczona, dozwolone są zmiany powrotne;

b) Zawodnicy rezerwowi znajdują się za linią boczną na tej połowie boiska, na której jest ich

bramka;

c) Przy zmianie zawodnik najpierw opuszcza plac gry, dopiero wtedy na boisko może wejść

jego zmiennik;

d) Wchodzący zawodnik, dokonujący nieprawidłowej zmiany, zostanie ukarany żółtą kartką.

IV

KARY INDYWIDYALNE

a) Gracz ukarany żółtą kartką opuszcza automatycznie plac gry na 2 minuty, ukarany piłkarz

wraca na boisko wcześniej jeżeli jego zespół straci bramkę;

b) Ukaranie w jednym meczu tego samego zawodnika drugą żółtą kartką, karane jest

automatycznie czerwoną kartką – wykluczeniem z gry. Ukarany w ten sposób zawodnik

winien niezwłocznie opuścić plac gry, a drużyna karana jest 4-minutową karą czasową, która

zostaje anulowana w przypadku straty bramki. Po zakończeniu kary czasowej, na boisko

może wejść inny zawodnik, zastępujący zawodnika ukaranego czerwona kartką;

c) Jeżeli podczas jednej akcji dwóch lub trzech zawodników jednej drużyny zostanie

ukaranych żółtą kartką przy ewentualnej stracie bramki, na boisko najpierw wróci zawodnik,

który został ukarany jako pierwszy, a pozostałych zawodników nadal obowiązywać będzie

kara, aż do upłynięcia 2 minut lub straty kolejnych bramek, po których wrócą na boisko w

kolejności ukarania;

d) Zawodnik, który został ukarany bezpośrednio czerwoną kartką winien niezwłocznie

opuścić plac gry, a drużyna przez 5 minut będzie grać w osłabieniu. Po upływie 5 minut skład

może uzupełnić inny zawodnik. Zawodnik ukarany czerwoną kartką jest jednocześnie objęty

bezwzględnym zakazem gry w co najmniej 1 kolejnym meczu;

e) Decyzję o wysokości kary dla zawodnika ukaranego czerwoną kartką, podejmuje

Organizator, po zapoznaniu się z opisem wydarzenia przez sędziego w protokole;

f) Zawodnik ukarany karą odsunięcia od gry odbywa ją zgodnie z terminem i kalendarzem

rozgrywania kolejnych meczów;

g) W sytuacji, gdy żółtą kartką ukarany zostanie bramkarz, karę czasową może za niego

odbyć inny zawodnik z pola. Gdy bramkarz zostanie ukarany drugą żółtą i w konsekwencji

czerwoną lub bezpośrednio czerwoną kartką, winien niezwłocznie opuścić plac gry, natomiast

w bramce zastępuje go drugi bramkarz lub zawodnik z pola, po założeniu koszulki

bramkarskiej, a zespół kontynuuje grę w osłabieniu analogicznie do czasowych kar

nałożonych na zawodnika:

- 4 minuty lub do straty gola po drugiej żółte, a w konsekwencji czerwonej kartce,

- 5 minut po ukaraniu bezpośrednio czerwona kartką;

h) Żółtą lub czerwoną kartką za niesportowe zachowanie lub obraźliwe komentarze

w stosunku do zawodników drużyny przeciwnej lub sędziego, może zostać ukarany zawodnik

wpisany do protokołu meczowego, ale nieznajdujący się na boisku. Po ukaraniu zawodnika

poza boiskiem drużyna automatycznie zostaje ukarana adekwatną karą czasową;

i) Za każdą żółtą kartkę zawodnika drużyna – przed rozpoczęciem następnego meczu – musi

wpłacić organizatorowi opłatę 10 zł, a za każdą czerwoną 20 zł. Do momentu wpłaty drużyna

nie może kontynuować rozgrywek;

j) Organizator prowadzić będzie statystyki żółtych i czerwonych kartek – Klasyfikacja Fair

Play.

V

GRA NIEDOZWOLONA I NIESPORTOWE ZACHOWANIE

a) Obowiązuje bezwzględny zakaz wślizgów dla zawodników w kontakcie z rywalem;

b) Każdy wślizg zawodnika w kontakcie z rywalem traktowany jest jako faul i dyktowany jest

za niego rzut wolny, a gdy ma on miejsce w obrębie pola karnego rzut karny;

c) Wybitnie niesportowe zachowanie (obraza sędziów, organizatorów lub przeciwników)

będzie surowo karane, aż do wykluczenia zawodnika z rozgrywek.

d) czerwoną kartkę zawodnik może otrzymać za rażący faul taki jak: wślizg od tyłu w nogi

zawodnika, wślizg wyprostowanymi nogami w nogi przeciwnika, zagranie ręką

uniemożliwiające zdobycie bramki przez drużynę lub pozbawienie realnej szansy jej

zdobycia, złapanie za koszulkę powodujące pozbawienie przeciwnika realnej szansy zdobycia

gola (np. złapanie za koszulkę zawodnika będącego w sytuacji sam na sam z bramkarzem),

użycie obraźliwego, wulgarnego słownictwa w stosunku do przeciwnika, sędziego, osób

towarzyszących i innych osób znajdujących się na obiekcie.

VI

RZUTY WOLNE

a) W zależności od przewinienia rzuty wolne – według decyzji sędziego – mogą być

pośrednie lub bezpośrednie;

b) Rzuty wolne mogą być wykonywane bez gwizdka sędziego. Na życzenie gracza

wykonującego ten stały fragment gry bądź po decyzji sędziego, sędzia odsuwa mur na

odległość 5 metrów. Rzut wolny jest wtedy wykonywany, wyłącznie po gwizdku sędziego.

VII

PIŁKA POZA BOISKIEM

a) Jeżeli piłka po uderzeniu przez zawodnika opuści plac gry, zobowiązany jest on (lub inny

gracz jego drużyny) dostarczyć ją sędziemu prowadzącemu zawody;

b) Wymiana piłki podczas zawodów może nastąpić wyłącznie za zgodą sędziego;

c) Zespół, którego zawodnik wybił piłkę i nie dostarczył jej sędziemu, po zakończonym

meczu obciążony zostaje kosztami zakupu nowej piłki. Do momentu dostarczenia

Organizatorowi zakupionej piłki lub uiszczenia wpłaty za zakup nowej piłki drużyna nie

może kontynuować rozgrywek.

VIII

WZNOWIENIE GRY

a) Aut boczny należy wykonać nogą z linii bocznej lub zza linii bocznej, w bezpośrednim jej

sąsiedztwie;

b) Zawodnik od momentu ustawienia piłki ma 5 sekund na wznowienie gry z autu bocznego,

rzutu rożnego i rzutu wolnego;

c) Nieprawidłowe wykonanie wznowienia gry z autu bocznego i rzutu rożnego, po wskazaniu

sędziego, skutkuje przejęciem piłki przez drużynę przeciwną;

d) Nieprawidłowe wykonanie rzutu wolnego skutkuje powtórzeniem stałego fragmentu gry,

a jeżeli nosi ono znamiona niesportowego zachowania (gra na czas) skutkuje karą

indywidualną dla wykonawcy;

d) Przepisowa odległość przeciwnika od piłki podczas jej wprowadzania do gry, rzutów

wolnych, autów oraz rzutów rożnych wynosi 5 metrów;

e) Po aucie bramkowym bramkarz wznawia grę ręką z obrębu swojego pola karnego;

f) Ponadto obowiązują przepisy gry w piłkę nożną.

- w meczu zagra nieuprawiony zawodnik,

c) Jeżeli drużyna w momencie przerwania meczu przez sędziego przegrywa więcej niż trzema

bramkami to utrzymany zostaje wynik z boiska;

d) Drużyna ukarana pierwszym i drugim walkowerem zostaje ukarana karą finansową

w wysokości 50 zł. Do momentu wpłaty kary finansowej drużyna nie może kontynuować

rozgrywek. Natomiast po ukaraniu trzecim walkowerem drużyna zostanie wydalona

z rozgrywek;

e) Jeżeli drużyna wycofa się w pierwszej rundzie wyniki zostają anulowane, natomiast jeżeli

drużyna wycofa się z rozgrywek po rozegraniu minimum 50 procent spotkań jej kolejni

rywale wygrywać będą walkowerem;

X

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

a) Nie obowiązuje przepis o spalonym;

b) Ze względu na bezpieczeństwo zawodników biorących udział w rozgrywkach, nie mogą

oni grać w okularach, biżuterii oraz innych przedmiotach mogących powodować narażenia na

niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała itp.

c) W przypadku jakiegokolwiek nieszczęśliwego wypadku, który spowodował utratę zdrowia

własnego oraz innych odpowiedzialność prawna spada na sprawcę;

c) Wszyscy uczestnicy zobowiązani są zapoznać się z niniejszym regulaminem i przestrzegać

go podczas rozgrywek;

d) Nieznajomość przepisów gry oraz regulaminu GRAM – Na Orliku nie zwalnia

od ponoszenia konsekwencji za ich nieprzestrzeganie;

e) Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieszczęśliwe wypadki w trakcie

gry;

f) Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania wizerunku zawodników grających

w lidze dla celów reklamowych i marketingowych;

g) Organizator oraz Sędzia mają prawo do sprawdzania i weryfikowania tożsamości

zawodników przed meczem oraz po jego zakończeniu;

h) Dopuszczalnym obuwiem są buty halowe oraz tzw. „lanki” lub „śniegówki”.

OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ GRANIA WE WKRĘTACH METALOWYCH;

i) Podczas trwania rozgrywek na terenie kompleksu sportowego Orlik obowiązuje całkowity

zakaz palenia, spożywania napojów alkoholowych oraz używania środków odurzających;

j) Osoby pod wpływem alkoholu lub środków odurzających nie mogą przebywać na obiekcie

sportowym;

k) Za zakłócenie spokoju i porządku publicznego wywołane przez zawodników i kibiców

w czasie meczu, przed nim jak i po jego zakończeniu odpowiada drużyna. Organizator może

nałożyć sankcje do wykluczenia drużyn z rozgrywek włącznie;

l) Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany oraz własnej interpretacji Regulaminu

i Przepisów Gminnych Rozgrywek Amatorów – Na Orliku o Puchar Wójta Gminy Oświęcim

Alberta Bartosza w sezonie 2015/2016, a także do ostatecznej decyzji w kwestiach spornych,

nietypowych, bądź nieuwzględnionych w/w Regulaminie oraz Przepisach.